Deski na których jeźdzą znajomi, które oglądamy w longboardshopach, oraz te które trafiły w nasze ręce musiały zostać jakoś wyprodukowane. Jak to mogło wyglądać, kto i jak to zrobił, tematy te czasem stają się przedmiotem luźnych rozważań osób aktywnie jeźdzących. Mała ilość obiektywnych informacji, oraz ograniczona możliwość zdobycia ich z pierwszej ręki sprawiło że wokół tematu narosło wiele mitów i legend.

Mogłoby się wydawać, że dostępna jest duża ilość danych na ten temat – w końcu prawie każdy producent wypuszcza materiał o produkcji marki, jednak po dokładniejszej analizie okazuje się tylko bardzo ogólnym przedstawieniem procesu, bez wchodzenia w szczegóły. Filmy te prawie w całości pomijają ważną sprawę – maszyny, dzięki którym ten proces jest możliwy. Mając ponad 6 letnie doświadczenie w produkcji desek, zaczynając od „garażowej produkcji” dosłownie kilku desek w sezonie do zdecydowanie większej skali, mam doświadczenie którym chciałbym się podzielić. Pisać o samym procesie, w jaki to unikalny sposób prasowane są deski, czy dobierane są materiały, nie zamierzam. W internecie jest mnóstwo materiałów na ten temat, chciałbym opowiedzieć o konstrukcji maszyn dedykowanych do produkcji longboardów, oraz ogólnych doświadczeniach w wytwarzaniu produktu – deski longboardowej.

TANIEJ NIE ZAWSZE ZNACZY GORZEJ

Branża longboardów w Polsce, w Europie czy nawet w Stanach, nie jest porównywalnie duża jak branża motoryzacyjna urządeń domowych, spożywcza czy zwykłych reklamówek, których ani trochę nie szanujemy. Często młode firmy które same produkują longboardy mają mocno ograniczony budżet (tak było również i w moim przypadku). Sprawy nie ułatwia szybki postęp technologiczny, ciągłe zmiany w preferencjach odnośnie grafik/kształtu. Przykładowo, fabryka produkująca baterie, może zainwestować setki tysięcy złotych w profesjonalną linię produkcyjno-montażową wyposażoną w gotowe rozwiązania automatyki, nadzoru produkcji i nie jest to wielki problem. Jest kapitał na inwestycję, produkt nie musi się zmienić przez dłuższy czas, więc dlaczego nie?

Obecnie coraz mniej firm longboardowych może sobie pozwolić na luksus braku nowości na nadchodzący sezon. Jest wiele nowinek technologicznych, dlatego trzeba być elastycznym. Dodatkowym problemem są ograniczone środki finansowe o których pisałem wyżej. Jakie jest rozwiązanie? Możemy olać sprawę i stosować tylko najprostsze techniki produkcyjne przekuwając to w zaletę – ostatnio bardzo popularny handmade, albo dokształcić się i spróbować postawić automatykę, skonstruować maszyny na własną rękę. Wymaga to pracy i czasu, ale efekty mogą być dużo lepsze oraz długoterminowo znacznie tańsze. Wszystkie maszyny w naszym warsztacie, zostały albo skonstruowane od podstaw pod produkcję longboardów, albo przebudowane z gotowych tańszych maszyn dostępnych na rynku.

Automatyka którą używamy w firmie jest obecna w możliwie jak największej ilości etapów, zmniejsza ryzyko wad produkcyjnych, zapewnia lepszą jakość produktu oraz po prostu ułatwia i przyśpiesza pracę. Jak to się sprawdziło w praktyce? Bardzo dobrze, nie odstaje od rozwiązań profesjonalnych i drogich, co nie znaczy że nie ma żadnych problemów. Awarie zawsze się zdarzają, a tutaj widać kolejną zaletę tego podejścia – serwis można wykonać we własnym zakresie. Ktoś może powiedzieć że to wymaga specjalistycznej wiedzy, i ma rację. Nie zliczę ile godzin spędziłem na nauce programów do projektowania, mechaniki, liczenia wytrzymałości/sztywności konstrukcji, elektroniki, programowania itd. Bardzo dużo czasu spędziłem na analizowaniu istniejących rozwiązań jak i próbach z nowymi koncepcjami. W dużym stopniu pomogły mi projekty open source.

ML-9ps

OPEN SOURCE NIE TYLKO DLA GEEKÓW

Społeczność open source jest bardzo bogata. Znajdziemy programy do projektowania 3D, pisania programów pod CNC, projektowania elektroniki, maszyn, wykonywania obliczeń. Dostępnych jest wiele projektów sterowników do automatyki. Społeczność która działa w danym projekcie jest często pomocna. W końcu to ludzie, którzy mieli podobny problem i rozumieją zasadę wzajemnej pomocy. To zadziwiające w jakim dużym stopniu, takim małym firmom może to pomóc w rozwoju. W moim przypadku open source sprawdził się i staram się udzielać w projektach które mi pomogły. Dodatkową zaletą jest oszczędność – nie trzeba płacić (czasem bardzo dużych pieniędzy) za licencje programów. A to co dostajemy za darmo jakością i profesjonalizmem dorównuje konkurencji.

ML-7ps

NASTAWIENIE

Jak już wcześniej wspomniałem branża producentów longboardów w Europie jest bardzo mała. Większość trudności z wdrożeniem nowych rozwiązań, oraz unowocześniania obecnie używanych technologii trzeba pokonać samemu. Nie ma miejsca na „just another day in office”. Codziennie są nowe wyzwania oraz problemy wymagające nieszablonowego podejścia. Początkowo jest to interesujące, wciągające, po dłuższym czasie może być męczące. Bardzo ważne jest odpowiednie mentalne nastawienie – nigdy się nie poddawać. Wydawać się to może proste i oczywiste, ale tu nie mam na myśli, aby z uporem powtarzać ciągle to samo oczekując innych rezultatów. Kiedy testujemy nowe rozwiązanie, czasami potrzebne jest 30 kosztowych prób (czas i pieniądze). Nie zawsze łatwo jest z dystansem podejść do wyników i wyciągnąć poprawne wnioski. Nigdy się nie poddawać dotyczy głównie nastawienia na nieustanne poszukiwanie większych jak i mniejszych innowacji, krytycznego podejścia do obecnie używanych rozwiązań i oczywiście uporu w podejmowanych działaniach.

ML-10ps

CZY TYLKO PRACA?

Konfucjusz powiedział: „Zacznij robić w życiu co naprawdę kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”. To prawda, jednak nie zawsze te dni są łatwe i przyjemne jak pisałem wyżej, jednak podsumowując, ostatecznie mimo wielu przeciwności losu nie jest źle, wręcz przeciwnie. Największą satysfakcję w pracy przy produkcji longboardów daje radość i zadowolenie widoczne u riderów korzystających z desek Alternative. I właściwie chodzi o zmienianie swojego małego otoczenia na lepsze. Dostarczanie produktów możliwie najlepszych w przystępnej cenie, co z nadwyżką rekompensuje to wszystkie trudności.